Co se děje ve spánku

Jakmile usneme, ve spánku se začnou střídat pravidelné fáze. Nejdůležitější jsou REM a NREM. Jako první většinou nastoupí NREM  která se dělí na čtyři fáze. Dochází při nich k relaxaci a regeneraci svalstva a nabrání nových tělesných sil. Po ní následuje fáze REM při níž dochází k rychlému pohybu očních bulv pod zavřenými víčky Fáze REM je kratší, trvá vždy 5–10 minut je velmi důležitá jelikož napomáhá k regeneraci psychické stránky. Je nezbytná pro posílení paměti, pro myšlení, uvažování

 

Vědci prokázali, že ve spánku se uchovává energie. Metabolizmus se sníží o 5–25 %, Kesne spotřeba kyslíku, dále klesne i srdeční aktivita a tepová frekvence, Sníží se tělesná teplota i hladina cukru v krvi. Ke snížení metabolismu nejvíce dochází v hlubokém spánku (třetí a čtvrté stadium NREM-fáze). U lidí s vyšší tělesnou aktivitou během dne se pokles energie ve spánku projeví výrazněji,  Hluboký spánek obecně pomáhá regenerovat celé tělo v obdobích nemoci, hladovění nebo růstu.

 

Spíme-li normálně, procházíme dvěma fázemi: fází hlubokého spánku a fází zapamatování. Fáze hlubokého spánku začíná zhruba půl hodiny poté, kdy usneme. Tato fáze trvá asi 40 minut. V průběhu této fáze, kdy se nám zdá většina snů, se pohyby těla zcela potlačí.Fáze zapamatování následuje poté, kdy mozek začne zpracovávat veškeré senzorické informace z předešlého dne.K těmto hlavním dvěma fázím dochází několikrát za noc (cyklus spánku). Postupně se spánek v průběhu hluboké fáze zkracuje a oslabuje s postupem noci.


Zdroj: vestenionline.cz

www.brain-soultherapy.cz/slovnik/11-spanek-jeho-vyznam-a-vlastnosti.html